Producătorul de baterii pentru vehicule electrice Automotive Cells Company (ACC), un joint venture format de Stellantis, Mercedes-Benz și grupul francez TotalEnergies, a anunțat că nu sunt îndeplinite condițiile necesare pentru construirea unor noi fabrici, potrivit Agerpres.
ACC planifica inițial trei gigafabrici în Europa, în Franța, Germania și Italia. Deși a început producția la o unitate din Franța, compania a suspendat proiectele din Italia și Germania din cauza cererii scăzute de vehicule electrice.
ACC suspendă proiectele de gigafabrici din Germania și Italia, iar Stellantis resimte impactul financiar
”Este clar că nu sunt îndeplinite condiţiile prealabile pentru repornirea proiectelor ACC în Germania şi Italia. Am deschis un dialog constructiv cu reprezentanţii consiliului de întreprindere din Germania şi cu sindicatele din Italia pentru a lucra la termenii unei posibile opriri a proiectelor de gigafabrici din Kaiserslautern şi Termoli”, a informat Automotive Cells Company într-un comunicat de presă, citează Radio Eco Natura.
Grupul auto franco-italo-american Stellantis, cel mai mare investitor de la ACC, a declarat că monitorizează îndeaproape situaţia şi că rămâne ”complet mobilizat” pentru a evalua implicaţiile industriale şi sociale.
Stellantis trece printr-o perioadă dificilă în urma anunţului de vineri privind asumarea unor cheltuieli excepţionale de 22 de miliarde de euro, după supraestimarea evoluţiei vânzărilor de vehicule electrice. Acţiunile Stellantis au scăzut vineri cu 25.2%, cea mai mare scădere înregistrată într-o singură zi.
